Gündem

Stagflasyonist şok olur mu ?

Dün açıklanan Rusya’ya yaptırımlar genele olarak ; a) Rus bankaları ve Rus seçkinlerini hedef almış b) Nord Stream 2 gaz boru hattını durdurmuş c) Rusya’nın batıdan finansman sağlanmasının durdurulması (Rusya dünya piyasalarında tahvil satamayacak ve borçlanamayacak) sağlamıştır. ABD Dışişleri Bakanı Blinken dün yaptığı açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeyi bağımsız birimler olarak tanımasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Perşembe günü yapmayı planladığı görüşmeyi iptal ettiğini açıkladı ki , zaten görüşmenin şartı , Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmemesiydi. Blinken ayrıca, Rusya’nın çatışma ve savaş yolunda ilerlemesini hızlandırırken aynı zamanda diplomasi numarası iddia etmesine izin vermeyeceğiz dedi. Şimdilik, piyasalarda Rus birliklerinin Donbass’ı elinde tutacağı, ancak daha fazlasını zorlamadığı şeklinde bir hava olduğunu görmekteyiz. Wall Street’in ana endeksleri düşüşteydi. S&P 500, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkedeki iki ayrılıkçı bölgeyi tanıması ve asker göndermesinin ardından Ukrayna-Rusya krizinin yatırımcıları gergin tutmasıyla 3 Ocak’taki rekor yüksek kapanışından %10’dan fazla düşüşle kapandı ve düzeltme onaylandı. Aslında Endeksler, ABD Başkanı Biden’ın Rusya’ya yönelik ilk yaptırım dalgasını duyurmasının ve diplomasinin hala mümkün olduğunu umduğunu söylemesinin ve sonuç olarak da açıklanan önlemlerin bazı yatırımcıların korktuğu kadar sert olmadığının görülmesinin ardından kayıpları azalttı ve seansın en düşük seviyelerini kapattı. Asya borsaları sakinleşti ve yatırımcıların Ukrayna yakınlarındaki Rus askeri hareketlerini ve Batı yaptırımlarını savaştan kaçınmak için yer bırakırken, faiz artırımı Yeni Zelanda dolarını yükseltirken, güvenli liman talebi biraz azaldı . S&P 500 vadeli işlemleri, Biden’ın iki Rus bankasına ve Başkan Vladimir Putin’e yakın bazı seçkinlere yaptırımlar ilan etmesi üzerine diplomasiye kapıyı açık bırakmasının ardından, Asya’da %0,4 yükseldi. Bununla birlikte, emtia fiyatları yüksek kalmaya devam ediyor. Buğday vadeli işlemleri de üç buçuk yılın en keskin sıçramasını kaydederken, mısır vadeli işlemleri, çatışmanın Karadeniz ihracat bölgesinden tahıl arzını bozabileceği endişesiyle sekiz ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Brent ham petrol vadeli işlemleri, 99.50$’ın zirvesini gördükten sonra 96.74$’da sabit kaldı. MSCI, Batılı hükümetler tarafından uygulanan yaptırımların ardından Rusya hakkında herhangi bir önlem almadığını, ancak yeni yaptırımların küresel yatırımcıların önemli bir kısmı için yatırım yapılabilirliklerini zedelemesi halinde Rusya endekslerini dondurma gibi adımlar atmayı düşüneceğinin sinyalini verdi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çarşamba günkü sabah işlemlerinde hafif yükseldi. Japonya borsası tatil nedeniyle kapalı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Doğu Ukrayna kararı sonrası yaptığı açıklamada, “Yarından başlayarak aynı zamanda Rusya’daki bazı elit aile üyelerine karşı yaptırımlar uygulamaya başlayacağız. Rusya bedel ödeyecek. Yaptırımlar artacak. 4 finans kurumuna ve askeri bankaya yaptırım uyguluyoruz. Rusya’nın devlet borcuyla ilgili olarak batıdan finansmanını durduruyoruz. Artık, Rusya batıdan finansman alamayacak.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile Rusya’nın Kırım konusunda da görüş ayrılıklarının olduğunu belirterek, bu anlaşmazlıkların ilişkilere engel olmadığını ifade etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, AB Yüsek Temsilcisi Josep Borrell ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oybirliğiyle Rusya’ya yönelik yaptırımlar üzerinde anlaştıklarını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk ve Luhansk’ı tanıdıkları için Minsk anlaşmalarının ortadan kalktığını belirterek, bölgedeki istikrarın çözümünde tek yolun Ukrayna’nın NATO’ya katılmaması ve tarafsızlığa bağlı kalması olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın eylemlerinin Ukrayna işgalinin başlangıcı olduğunu belirterek, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir zirve yapılmasının şu anda gündemlerinde olmadığını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya ile yaşanan krizde Rus gazına fazla bağımlı olduklarının ortaya çıktığını, tedarikçileri çeşitlendirmeleri ve yenilenebilir enerjiye muazzam yatırım yapmaları gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’nın iki ayrılıkçı bölgesinin bağımsızlıklarını tanıma kararı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile 24 Şubat’ta yapması planlanan görüşmeyi iptal etti.Lavrov ile görüşmeyi, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaması, işgal etmemesi şartı ile kabul ettiğini belirten Blinken, “Ancak Ukrayna’ya saldırı, işgal başlıyor ve Rusya diplomasiyi toptan reddettiğini açıkça ortaya koydu. Böyle bir ortamda görüşmenin gerçekleşmesi anlam ifade etmez” dedi.

İngiltere, Avrupa Birliği ve ABD’nin ardından Japonya ve Kanada da Rusya’ya yönelik yaptırımlar açıkladılar.Başbakan Kishida liderliğinde toplanan kabine, Rus devlet tahvillerinin Japonya’da işlem görmelerinin yasaklanacağını, bazı Rus vatandaşlarına vize sınırlaması getirileceğini ve bazı Rus bankalarının varlıklarının dondurulacağını bildirdi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk bölümünü duyurdu. Alınan karara göre Kanada vatandaşların Ukrayna’dan ayrılan Donetsk ve Luhansk ile her türlü finansal işlemde bulunmaları yasaklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Biden yönetiminin Rusya’ya yönelik belirlediği yatırımların küresel enerji piyasalarını vurma niyetleri olmadığını, Ukrayna’ya saldırganlık için Rus ekonomisini cezalandırmayı amaçladıklarını bildirdi.

Uluslararası Enerji Ajansı, Rusya’nın Ukrayna konusundaki endişelerini “artan bir endişe” ile izlemekte olduklarını ve enerji güvenliğinin sağlanması için alınabilecek tedbirler konusunda üye ülkeler ve önemli ortaklar ile danışmalarda bulunduklarını bildirdi.

Yurt içinde öne çıkan bir verinin bulunmadığı yeni günde, yurt dışında Almanya GfK tüketici güveni, Euro Bölgesi final enflasyon rakamları ile Almanya ve ABD tahvil ihaleleri izlenecek.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu