Gündem

Standard & Poor’s: Çin ekonomisinin yüzde 8,3 büyümesi bekleniyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 8,3 büyümesinin öngörüldüğünü açıkladı.

S&P tarafından dün yapılan açıklamada, Çin’de COVID-19 pandemisi etkili şekilde kontrol altına alındığı ve aşılama çalışmaları hızlıca yürütüldüğü için bu yıl Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 8,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Çin’in kredi notunun A+/A-1 olarak tespit edildiğine işaret edilen açıklamada, Çin’in ekonomik büyüme oranının önümüzdeki birkaç yıl içinde orta gelirli ekonomilerin ortalama seviyesinden daha yüksek seyredeceği tahminine yer verildi.

S&P’nin resmi internet sitesinde daha önce yayımlanan makalelerde, Asya-Pasifik bölgesinde, salgından ciddi şekilde etkilenen ülkelere kıyasla Çin’in ve nispeten gelişmiş diğer birkaç ekonominin güçlü toparlanma eğilimi gösterdiğine dikkat çekilmişti. Perakende ve telekomünikasyon gibi sektörlerin bu yıl tamamen toparlanacağının dile getirildiği makalelerde, havacılık sektörünün toparlanmasının ise daha uzun süreceği ifade edilmişti.

Öte yandan, Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan açıklanan verilere göre, Çin’de GSYH yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 18,3 arttı. Çin ekonomisinde geçen yıl yüzde 2,3’lük artış kaydedilmişti. Çin, dünyada pozitif büyüme gerçekleştiren ilk büyük ekonomi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu