Gündem

Tencent, ilk çeyrekte karını yüzde 67, toplam gelirini ise yüzde 25 oranında artırdı

Çin’in dijital devi Tencent, yılın ilk üç aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, yılın ilk üç ayı “mükemmel” bir şekilde sonuçlandı. Toplam gelirler, yılın ilk çeyreğinde göre bir önceki yılın aynı dönemine göre 25 artışla 135,3 milyar yuan (20,6 milyar dolar) oldu. Dönem karı ise yıllık yüzde 67 artışla 49 milyar yuana (7,5 milyar dolar) ulaştı. Şirketin net kar marjındaki artış ise yüzde 27’den yüzde 36’ya çıktı.

 WeChat, Kuaishou ve QQ gibi aplikasyonların sahibi, ocak ile mart arasında 135,3 milyar yuanlık (17,2 milyar avroluk) bir ciro elde etti ki,  bu da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 oranında bir artışa denk geliyor. Tencent Yönetim Kurulu Başkanı Pony Ma Huateng, tüm çalışma alanlarının bu dönemde bir bütün olarak daha iyi ürün ve hizmet sağlayarak çok ciddi büyüme kaydettiğini bildirdi.

Ancak firmanın faaliyetlerinin kalbinde sürekli olarak video oyunları var. Gerçekten de son aylarda Tencent, bu sektördeki çabalarını katladı. Geçtiğimiz yıl Kaliforniya’da yeni bir video oyunları stüdyosunun, canlı yayın için bir süper platformun açıldığını ve ayrıca Fransız video oyunlarının başta geleni Voodoo’nun katılımını duyurdu.  

Bu çabaların ürünleri görülmeye başladı. Nitekim yılın ilk çeyreğinde video oyunları, Tencent’in toplam etkinliklerinin üçte birini oluşturdu. Buna karşılık korona krizi yavaşladıkça firmanın akıllı telefonlardaki oyunlarında büyüme temposu düşüyor. Ancak yine de bu alanda geçen yılın aynı dönemine kıyasla kaydedilen büyüme oranı, Çin’de çok popüler olan Honor of Kings ve Peacekeeper Elite gibi oyunlar sayesinde yüzde 19 oldu. Ayrıca yurt dışından sağlanan girdiler de ilerlemeyi sürdürdü. Bu hızı düşürmemek isteyen firma önümüzdeki süreçte 60 yeni video oyunu lanse edecek.

Öte yandan Tencent kuruluşlarına ilişkin FinTek bölümünün ve hizmetlerin geliri, bu arada bulut faaliyeti de dahil olmak üzere, 220 yılının son çeyreğine kıyasla yüzde 47 oranında büyüdü. Firma bu performansı, bir araç satış sitesi olan Bitauto’nun da edinilmiş olmasına borçlu. Ayrıca çevrimiçi reklam gelirleri de yüzde 23 kadar yükselerek 21,8 milyar yuana vardı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu