Sponsorlu Bağlantılar

Tenis Nedir, Nasıl Oynanır?

Tenis Nedir, Nasıl Oynanır?

Tenis iki kişi veya ikişerli iki takım halinde raket ve top eşliğinde oynanan olimpik bir spordur. Oyuncular, sahip oldukları tenis raketleri ile topu bir ağ üzerinden rakibin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar çerçevesinde en çok puan alan oyuncu kazanır.

Tenisin kökenleri orta çağ Fransa’sına dayanır. O dönemlerde elle oynanan bir spor iken İngiltere’de 1800’lü yıllarda yapılan değişikliklerle günümüzdeki formata ulaşarak tenis raketi ile beraber oynanmaktadır. Bugün ise tenis bir olimpiyat sporu olup her yaştan ve seviyeden insan tarafından sevilerek oynanmaktadır.

Tenis Kortunun Özellikleri Nelerdir?

Tenis dikdörtgen, düz; beton, kil veya ahşap zemin yüzeyde oynanır. Kortun merkezinde sahayı ikiye bölen bir ağ bulunmaktadır. Profesyonel teniste kortlar Uluslararası Tenis Federasyonu’nun belirlediği ölçü ve standartlarda olmak zorundadır.

Doğru Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis raketleri temel olarak 3 kategoriye ayrılır:

Kategori 1: Oyun Geliştirme Raketleri ve Güç Odaklı Raketler

Bu raketlerin kafa boyları normalden büyüktür (107-135 inç2 arası). Hafiftirler ve boyları daha uzun olur (genellikle 69-74 cm arasında). Raket çerçeveleri oldukça serttir. Vuruş bölgesine yeteri kadar güç sağlayabilmek için denge noktası raket kafasına doğru gelecek şekildedir.

Kategori 2: Kontrol Raketleri

Kontrol raketleri daha çok ileri seviye ve profesyonel oyuncular için uygundur. 325-375 gr arası ağırlığa sahiptirler. Kafa ölçüleri küçüktür (85-98 inç2 arası). Daha ince bir yapıları vardır. Tasarımları, manevra kabiliyetini arttırabilmek için denge noktası sapa doğru olacak şekilde geliştirilmiştir.

Kategori 3: Tweener Raketleri

Güç ve kontrol raketlerinin kombinasyonundan oluşan bu raket çeşitleri kontrol raketlerine göre daha hafiftirler. Orta seviyede kafa ölçüsüne sahiptirler (95-102 inç2 arası). Uzunlukları 70 cm civarındadır ve denge noktaları çok az farkla sapa veya kafaya doğru olacak şekilde değişkenlik gösterebilir.

İyi bir tenis deneyimi yaşamak için siz de kendinize en uygun raketi https://tenis.market/ adresinden temin edebilir, yüzlerce kaliteli ürün arasından spor deneyiminizi güzelleştirecek ve tenisi hayatınıza dahil edecek daha birçok ürüne en uygun fiyata, yüksek taksit imkânı ve ücretsiz kargo ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca tenise yeni başlıyorsanız veya profesyonellerden tavsiye almak istiyorsanız sayfada yer alan “Yararlı Bilgiler” kategorisinden kendinize en uygun ekipmanı nasıl seçeceğinize dair yazılan blog yazılarına da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu