Gündem

Torun: “Doğa manzarası görünce inşaat hayali kuranlar sorunları çözemez”

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla şu açıklamayı yaptı:

“Çevreden anladıkları, çevre projesiyle insan kaçırmak” 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “19 yılda ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren siyasi iktidar çevre konusunda da sabıkalıdır. Yıllardır attığı yanlış adımlarla bu iktidarın bizatihi kendisi çevre sorunu haline gelmiştir. Bir doğa manzarası gördüklerinde inşaat hayali kuran ve çevre tahribatının kaynağı olan zihniyet sorunları çözemez” dedi. 

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İktidar sabıkalı”

“Türkiye olarak bir 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü daha ülkemiz adına üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz. 19 yılda ülkemizi sorunlar yumağına çeviren siyasi iktidar çevre konusunda da sabıkalıdır. Yıllardır attığı yanlış adımlarla bu iktidarın bizatihi kendisi çevre sorunu haline gelmiştir. Ormanlarımız tehdit altındadır. 19 yılda orman kanunları 29 kez değiştirilmiş, ormanlarımızdaki parça sayısı yüzde 60’lara varan oranlarda artmıştır. Tek parça olan orman arazilerimiz küçülmüştür. Ormanlarımız madenler ve taş ocakları eliyle yok edilir hale gelmiştir. 1 milyon hektara yakın orman alanı amacı dışına kullanılmaya açılmıştır. Sadece memleketim Ordu’da orman alanlarının 3’te 1’i maden sahası ilan edilmiştir.

Bakanlığa sordu:  Aklınız neredeydi?

Su kaynaklarımız tehdit altındadır. İktidar tedbir alacağı yerde plansız HES projeleri ile su kaynaklarımıza zarar vermeyi alışkanlık haline getirmiştir. Denizlerimiz tehdit altındadır. Marmara Denizi deniz salyası olarak tanımlanan müsilaj sorunu nedeniyle can çekişmektedir. Marmara bu hale geldikten sonra çalıştay yapıp çözüm arayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da soruyoruz: Şimdiye kadar aklınız neredeydi?

Kanal İstanbul eleştirisi

Havamız tehdit altındadır. Filtresiz çalışmaya devam eden 13 santral başta olmak üzere yanlış politikalarla aldığımız nefes kirletilmektedir. SİT alanlarımız tehdit altındadır. Bu iktidar döneminde yaklaşık 2,5 milyon hektarlık SİT alanının statüsü değiştirilmiştir. Şehirlerimiz tehdit altındadır. Kanal İstanbul Projesi için milletle ve bilimle inatlaşanlar, şehirlerimize ihanet etmekte geri adım atmayacaklarını göstermiştir.

“Anladıkları çevre projesiyle insan kaçırmak”

Sorunun kaynağı olanlar sorunları çözemez. Bir doğa manzarası gördüklerinde inşaat hayali kuran ve yaşanan çevre tahribatının kaynağı olan bu siyasi iktidarın kendi yarattığı sorunları çözemeyeceği gün gibi açıktır. Bu iktidarın çevreden anladığı, “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” projesiyle yurt dışına insan kaçırmaktan ibarettir.

“CHP’li belediyeler nefes aldırıyor”

Tüm vatandaşlarımız görüyor ki: Bizim belediyelerimizin olduğu bölgeler, vatandaşın rahat nefes aldıkları alanlardır. Belediyelerimiz çevrenin korunması, yeşil alanların artırılması konusunda hayata geçirdikleri projelerle tüm Türkiye’ye örnek olmaktadır. Belediyelerimiz Kanal İstanbul’da olduğu gibi merkezi yönetimin çevreye zarar verecek her projesinin karşısında durmaya da devam edecektir. Bu vesileyle ülkemizin dört bir yanında çevresine ve doğasına sahip çıkan tüm vatandaşlarımızın mücadelesini selamlıyor, Cumhuriyet Halk Partisi olarak sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.”

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu