Sponsorlu Bağlantılar

Türk Bayrağı

Türk Bayrağı

Türk bayrağı, Türkiye’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kullanmış olduğu bir bayraktır. Türk bayrağı, kırmızı kumaş üzerine beyaz renk ile ay ile yıldız oluşturulmasından oluşan bayraktır. Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi ve ulusal bayrak anlamını taşır. Türk bayrağı tarihte ilk olarak 1844 yılında Tanzimat Dönemi’nde kabul edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Döneminde ise 29 Mayıs 1936 tarihinde, 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile kabul edilmiş ve günümüzde hala resmi bayrak olarak kullanılmaktadır. 22 Eylül 1983 tarihinde ise 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile ölçütler belirlenmiş ve bayrak son halini almıştır.

Türk Bayrağındaki Renklerin Anlamı Nedir? 

Türk bayrağında 2 adet renk bulunuyor. Bu renler kırmızı ve beyaz olmak üzere 2 gruba ayrılıyor. Bayraktaki kırmızı renk, kan renginde ve şehitlerden dökülen kan anlamını taşır. Beyaz renk ise gece vakti şehit kanlarının üzerine düşen ayın ay ve yıldız gölgesini temsil eder.

Türk Bayrağı Nereden Temin Edilebilir?

Türk bayrağı, bayrak satan bayrakçı mağazalarından temi edilebilir. Bu bayrakçı mağazalarında ise Türk bayrağının büyük ve küçük olmak üzere farklı ölçütleri de bulunması söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu