Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD tahvillerinde sakin bir gün olurken, on yıllık tahvil getirileri %1.46-%1.50 bandında hareket etti ve dün kapanışa göre 2 baz puan gerileyerek günü %1.47 seviyesinden sonlandırdı. İki yıllık tahvil ihalesinde beklenenden düşük gelen talep nedeniyle getiriler akşam saatlerinde hafif yükselse de, bir önceki kapanışa göre 2 baz puan gerileyerek günü %0.23 seviyelerinden sonlandırdı. Avrupa bölgesi tahvillerinde ise negatif seyir hakim olurken, Almanya on yıllık tahvil -%0.17 getiri seviyesinden işlem gördü.

Toparlanan risk iştahı ve TL’deki alımların etkisiyle Türk hazine eurotahvilleri, bugün yatay pozitif işlem gördü. Beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla %5.11 ve %6.18 seviyelerinde işlem görürken, uzun vadeli kıymet %6.94 seviyesinden günü sonlandırdı. Getiri eğrisi genelinde 1-2 baz puan daralma olurken, beş yıllık risk primi üç baz puan azalarak 387 seviyesine geriledi.

Banka ve şirket tahvilleri, hazine kıymetlerine göre daha zayıf performans gösterdi. Vakıfbank 2023 vadeli senior kıymet %3.68 getiri seviyesinden işlem görürken, Akbank 2031 vadeli sermaye benzeri kıymet %6.92 getiri seviyesinden işlem gördü. Anadolu Efes’in $500 milyon büyüklüğündeki yedi yıl vadeli tahvil ihracı %3.5 getiri seviyesinden gerçekleşirken; Sasa, beş yıl vadeli $200 milyon büyüklüğünde Euro cinsi ihraç gerçekleştirdi. Eximbank’ın beş yıl vadeli USD cinsi ihracı için yatırımcılarla görüşmelere başlaması günün öne çıkan gelişmelerinden oldu.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

22 Haziran Salı günü, Fed Başkanı Powell’ın Kongre’deki konuşması öncesinde uluslararası piyasalarda görece sakin fakat olumlu bir seyir hakimdi. Metni önceden yayınlanan konuşmada, geçen aylarda enflasyonun oldukça yükseldiği fakat geçici olduğu ve %2 hedefine doğru geri çekilmesinin beklendiği, ekonominin tekrar açılmasıyla harcamalarda artış gözlendiği ifadelerine yer verildi.

Konuşmanın ardından endekslerde yükselişin hızlandığı gözlendi, Nasdaq’ta 14269,77 ile yeni rekor seviye kaydedildi. Dow Jones endeksinde on sektörün beşinde değer kazancı yaşanırken %1,3 primle tercihe dayalı tüketim ile %0,6 primle ham madde sektörleri endeksi yukarı taşıdı. Nike %1,85, Home Depot %1,66, Apple %1,27 primle endeksin en güçlü şirketleri oldu. Bulut bilişim ve işletme yazılımı alanlarındaki etkinliğinin büyüyeceği beklentisiyle %1,1 yükselen Microsoft, $2 trilyon piyasa değerine sahip olan ikinci Amerikan şirketi oldu. S&P 50 endeksinde altyapı ve emlak sektörleri gerilerken tercihe dayalı tüketim %1, bilgi teknolojileri %0,9 primle endeksin en çok yükselen sektörleri oldu.

FAANG hisselerinde; Facebook %2, Amazon %1,5, Netflix %2,4, Google %0,4 değer kazandı.

Gün boyu pozitif alanda yatay bir seyir izleyen İngiltere FTSE 100 endeksi, kapanışa doğru gelen alımlarla seansı %0,4 primle tamamladı. Emlak %2,3, enerji %2,2 primle en güçlü sektörler olarak dikkat çekti. Sağlık ve finans ise yükselişi sınırlayan sektörler oldu. Endekste en yüksek ağırlığa sahip olan şirketlerden Unilever %0,2 değer kazanırken, AstraZeneca %0,7, HSBC %0,66 geriledi. Güne negatif alanda başlayan Almanya Dax endeksi, seans boyunca yukarı yönlü hareket ederek günü %0,2 primle tamamladı. Ham madde %1,16, iletişim %0,9 primle en güçlü sektörler olarak öne çıktı. Sağlık ve finans, burada da en zayıf sektörler olarak göze çarptı. Covestro %4,6, Merck %2,2, Vonovia %1,5 yükselerek endeksin en güçlü şirketleri oldu. Bayer %1,7, Volkswagen %1,4, Siemens Energy %1 kayıpla en fazla değer kaybına uğrayan şirketler oldu.

Ekonomik veri bakımından sakin olan günde, Euro Bölgesi tüketici güveni -3,1 beklenti karşısında -3,3 olarak açıklandı. Günün dikkat çeken verisi olan ABD mevcut konut satışları Mayıs ayında %2,1 azalma beklentisine karşı %0,9 azalarak dört ay üst üste gerileme kaydetmiş oldu.

Yarın Japonya, Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de açıklanacak olan imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek. Bunun dışında, ABD yeni konut satışları yarınki ekonomik takvimin dikkat çeken verileri arasında yer alıyor.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Geçtiğimiz hafta 92.40 seviyelerinde tepe yapan Dolar Endeksi, haftanın ikinci gününde değer kaybını sürdürdü. Gün içinde 92.10 seviyelerine kadar yükselen Endeks, Powell’ın ve diğer Fed başkanlarının piyasayı yatıştırıcı açıklamaları sonrası 91.70 seviyelerine geriledi. JPY dışındaki G10 para birimleri değer kazanarak günü sonlandırdı. EURUSD paritesi gün içinde iki kez 1.1880 seviyesini test etse de ABD kapanışında 1.1945 seviyelerinde işlem gördü ve bir önceki kapanışa göre %0.23 değer kazandı. Güne 1.3934 seviyesinden başlayan GBPUSD paritesi ise gün içinde en düşük 1.3860 seviyesini gördü ve ABD kapanışında 1.3955 seviyesinden alıcı buldu.

Güne $1783 seviyesinden başlayan Spot Altın ise gün içinde en yüksek $1790 seviyesini gördü. Dolardaki zayıflamaya rağmen kaybını sürdüren Spot Altın, günü %0.25 civarında değer kaybederek $1778 seviyesinden sonlandırdı. Altındaki harekete paralel olarak, $25.95 seviyesinden açılış yapan Spot Gümüş ise ABD kapanışında %0.60 kayıpla $25.80 seviyesinden işlem gördü. LME metallerinin genelindeyse alışlar hakimdi. Alüminyum %0.89, bakır %1.32 değer kazandı. Temmuz vadeli WTI petrol, %0.80 değer kaybederek 73.06 seviyesinden işlem görürken, Ağustos vadeli Brent petrol %0.12 düşerek $74.81 seviyesinden alıcı buldu.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu