Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

Çarşamba günü açıklanacak ABD CPI ve Perşembe günü açıklanacak ABD PPI verilerinin öncesinde ABD getirilerinde yükseliş devam ederken 10 yıllık getiriler FED üyelerinden gelen şahin açıklamalarla beraber 1.35 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Bu seviyeler yaklaşık bir ayın tepe noktaları olurken teknik olarak bakıldığında 1.38’de bulunan 50 günlük hareketli ortalama direnç olabilir. Avrupa tarafında seyir karışık olurken İngiltere ve Almanya 10 yıllıklar satıcılı olarak sırasıyla 0.59 ve -0.46 getiri seviyelerinden, Fransa 10 yıllıklar ise alıcılı olarak -0.13 getiri seviyesinden günü sonlandırdılar.

 

ABD getirilerindeki artış gelişmekte olan ülke tahvilleri üzerinde de baskı yaratırken Türkiye hazine eurotahvillerinin genelinde de negatif seyir hakimdi. Beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla 5.17 ve 6.26 seviyelerinde işlem gördü. Şirket tarafında da seyir satıcılı olurken İş Bankası 2024 vadeli senior kıymet 4.56 getiri seviyesinden işlem görürken, Akbank 2031 vadeli sermaye benzeri kıymet 6.71 getiri seviyesinden işlem gördü. 5 yıl vadeli CDS Pazartesi günü 398 seviyesinden kapanış yapmasının ardından yaklaşık yaklaşık 3 baz puan gerileyerek 393 / 397 seviyelerinde kote edildi.

 

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Yatırımcıların ABD enflasyon verilerini takip edeceği haftada, senatonun onayından geçen $1 trilyonluk altyapı paketi ABD endekslerinde bugün ayrışmalara neden oldu. Teknoloji ağırlıklı Nadaq endeksi %0,49 oranında değer kaybederken, Dow Jones endeksi ise %0,46 oranında değer kazandı. S&P 500 ise günü yatay pozitif sonlandırdı. Salı günü Elizabeth Warren liderliğindeki üç ABD senatörü, Demokratların $3,5 trilyonluk kapsamlı bütçe planına, Vergi Dairesi IRS’in uygulamalarını güçlendirebilmeleri için gerekli ödeneğin plana dahil edilmesi çağrısında bulundu. Avrupa genelinde kazanımlarla sonlandırılan seansta, DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 endeksleri sırasıyla %0,16, %0,26 ve %0,4 oranlarında değerlendi.

 

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden yedisi günü değer kazanımlarıyla tamamlarken, gayrimenkul ve teknoloji hisselerinde sırasıyla %1,09 ve %0,73 oranlarında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Enerji sektörü %1,72’lik primleriyle en kuvvetli performansı sergilerken, hammadde hisselerine %1,5 oranında gelen alımlar endeksi destekledi. %1 civarında değerlenen sanayi ve finansallar ise öne çıkan sektörlerden oldu. Moderna, Kanada hükümeti ile bir aşı üretim tesisi inşa etmek için anlaşmaya vardığını söyledi. Şirket, benzer işbirlikleri için diğer hükümetlerle görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Şirket hisseleri günü %5,72 oranında ekside tamamlarken, Biontech hisselerinde de benzer bir geri çekilme görüldü ve %6,87 oranında değer kayıpları izlendi. Pfizer ise diğer aşı hisselerinden olumlu ayrışmayı başardı ve %4,8 oranında primlendi. Başkan Biden’ın altyapı paketi ile Dow Jones endeksinde yer alan ve öne çıkan hisseler; Caterpillar %2,48, Dow Inc %2,13 ve Boeing %1,5 oldu. Toparlanan petrol fiyatlarının da etkisiyle Chevron ve Exxon Mobil hisseleri sırasıyla %1,83 ve %1,71 oranlarında günü artıda tamamlamayı başardı.

 

DAX endeksinde yer alan on sektörden yedisi günü kazanımlarla sonlandırırken, gayrimenkul ve teknoloji hisselerinde sırasıyla %0,57 ve %0,43 oranlarında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Altyapı sektörü %1 oranında primlenerek endekste en kuvvetli performansı sergilerken, takdirsel tüketim ve finansallarda %0,7 civarında görülen alımlar endeksi destekledi. Endekste yer alan şirketlere yönelik haber akışının zayıf olduğu seansta, Covestro hisseleri %1,9 oranında değerlendi ve en yüksek getiriyi yatırımcılara sundu. Adidas ise günü %1,34 oranında ekside sonlandırdı ve negatif ayrıştı. Merck ve Allianz ise sırasıyla %1,09 ve %0,85 oranlarında primlendi ve öne çıktı. FTSE 100 endeksinde %1,2 civarında değer kazanan hammadde ve takdirsel tüketim hisseleri endeksi yukarı taşırken, sağlık sektörü ise günü %0,4 oranında ekside tamamlayarak en kötü performansı gösteren alan oldu.

 

Haftanın ikinci işlem gününde ABD’de öne çıkan bir ekonomik veri bulunmazken, Almanya’nın paylaştığı Ağustos ayı ZEW beklentiler endeksi 55 seviyesinde bulunan tahminlerin oldukça altında 40,4 olarak duyuruldu. AB bölgesini kapsayan aynı veri ise 42,7 seviyesinde gerçekleşti.

 

Yatırımcılar yarın açıklanacak ABD Temmuz ayı TÜFE enflasyon verisini yakından takip edecek. Beklenti %0,5 seviyesinde yer alıyor. Haftalık bazda açıklanan MBA Mortgage (ev kredisi) başvuruları ise öne çıkacak bir diğer veri. Almanya Temmuz

 

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

 

 

ABD istihdam verileri sonrasında Dolar Endeksi’nde başlayan yükseliş Salı günü de devam ederken Endeks 93.14’e kadar yükselerek yaklaşık üç haftanın tepe noktalarından işlem gördü. EURUSD paritesi, beklentinin altında kalan Almanya ZEW anketi verilerinin de etkisiyle gün içerisinde 1.1710’a kadar geriledi; açılış 1.1737’den olmuştu. 1.1723 seviyesinde bulunan Bollinger alt bandının üzerine doğru tepki alımları görülmekte. GBPUSD paritesi de 1.3850 yakınlarından açılışı yapmasının ardından gün içerisinde 1.3828’e kadar gerilerken; pariteye destek olarak 1.3768’de bulunan 200 günlük hareketli ortalaması öne çıkıyor. USDJPY paritesinde ise 110.30 seviyelerinden 110.60’a kadar yükseliş görüldü.

 

Değerli metallerde, hafta başındaki volatilitenin ardından nispeten yatay seyir vardı; spot Altın 1720-1740 bandında işlem gördü. Teknik göstergeler aşırı satıma işaret ederken 1746’daki Bollinger alt bandının üzerine doğru düzeltme hareketi görülebilir. LME metallerinin genelinde primli kapanışlar olurken yükselişte ABD Senatosu’nun altyapı paketini onaylamasının yarattığı iyimserlik etkili oldu. Pazartesi günü yaklaşık üç haftanın en düşük seviyelerinden kapanış yapan üç ay vadeli LME bakır kontratı %1.61 artıda olarak 9520.50 seviyesinden günü sonlandırdı. WTI ve Brent petrolde de Delta varyasyonu kaynaklı endişelerin etkisinin azalması ile primlenme olurken ABD kapanışında sırasıyla %3.0 ve %2.5 artıda olarak işlem görmekteydiler.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu