Gündem

Veriden veriye, söyledi den söyledi ye

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Washington’un henüz Rusya’nın Ukrayna sınırındaki gerilimi azalttığına dair işaretler görmediğini söyledi. Moskova’nın bazı askerleri üslerine geri gönderdiğini iddia etmesine rağmen, olası bir Rus işgaline ilişkin endişelerin azalmadığını ve Rus kuvvetlerinin aslında “savaş mevzilerine” geçtiğini söyledi. Rusya suçlamaları reddetti, Ukrayna’yı işgal etme planı olmadığını söyledi ve Batı’yı histeri ile suçladı. Ukrayna’daki kriz, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden finans liderlerinin bugün başlayan toplantısını gölgede bıraktı ve ev sahibi Endonezya cumhurbaşkanı , Küresel toparlanmayı bozan, özellikle de şu anda Ukrayna’da olduğu gibi dünyanın güvenliğini tehlikeye atan yeni bir gerilim yaratmanın zamanı değil yeni riskler yaratmak için “şimdi zamanı değil” uyarısı yaptı. G20 finans liderlerinin iki günlük toplantılarının Cuma günü sona ermesinin ardından bir bildiri yayınlamaları bekleniyor. ABD Federal Rezervi faiz oranlarını yükseltmeye çalışırken ve bazı benzerlerinin de aynı şeyi izlediğini görürken, G20 finans liderlerinin büyük piyasa dalgalanmalarına neden olmamak için büyük merkez bankalarını niyetlerini net bir şekilde iletmeye çağırması ve gelişmekte olan ülkeleri büyük ekonomilerdeki parasal sıkılaştırmadan kaynaklanabilecek olası piyasa etkilerine hazırlanmaları konusunda uyarmaları bekleniyor. Potansiyel olarak önümüzdeki ay 50 baz puanlık bir zam da dahil olmak üzere, süper şahin bir Fed faiz oranı sıkılaştırma beklentisine ilişkin endişeler, son politika toplantısının tutanaklarının daha ölçülü, verilere bağlı bir yaklaşımın sinyalini vermesinin ardından bir gecede geri çekildi. Para piyasaları, 16 Mart’ta yaklaşık %43 oranında yarım puanlık bir artış ve bu yıl toplamda yaklaşık 150 baz puanlık bir sıkılaşma bekliyor. Biz ise 25’er baz puandan 7 faiz artışı beklentimizi halen korumaktayız. Asya borsaları çoğunlukla yeşil. yatırımcıların Ukrayna işgali risklerini ABD Merkez Bankası’nın sıkılaştırma politikasında korkulduğu kadar agresif olmayacağına dair işaretlerle karşılaştırmasıyla tahvil getirileri de düşüşlerini sürdürdü. ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri yaklaşık 2 baz puan gevşeyerek %2.03’den, ABD doları endeksi %0,06 düşüşle 95.770’den işlem görürken,Fransa ve İran’ın, tarafların İran’ın dünya güçleriyle 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmayı kurtarma anlaşmasına daha yakın olduklarını söylemesinin ardından petrol %2 düştü. Çünkü; ABD-İran nükleer müzakerelerinden gelen olumlu haberler, yeni ham petrol arzı olasılığı arz-talep açığını azalttığından, küresel petrol fiyatlarında çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlıyor, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 91.72$’dan, Brent ham petrolü 92.88$’dan işlem görüyor. Bugün TCMB faiz kararı var. Merkez 500 baz puanlık indirim serisinden sonra , Ocak ayı toplantısında bir değişikliğe gitmemiş ve haftalık repo gösterge faizini yüzde 14,00 seviyesinde tutmuştu bu oranın korunmasını beklemekteyiz

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Bakanlıklarımız, KDV indiriminin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığını yakından takip edecek, aksi yönde davranış sergileyen firmalara da gereken yaptırımları uygulayacaklardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji fiyatlarının yeniden değerlendirilmesi talimatı verdi.

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, 17 Şubat 2022 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2021 4. Geçici Vergi Dönemine ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerinin 25 Şubat 2022 Cuma günü sonuna kadar uzatılmasına karar verildiği duyuruldu.

Hazine, yılın ilk yurtdışı ihracında 5 yıllık dolar cinsi sukuk ile 3 milyar dolar borçlandı. İhraca, 11 milyar dolara yakın talep gelirken, bu rakam Türkiye’nin bugüne kadar sukuk ihraçlarında ulaştığı en yüksek talep oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklarda yetkililer, enflasyon riskinin yukarı yönlü olduğunu ve enflasyonun yüksek kalması halinde daha hızlı bir faiz artış patikasının gerekebileceğini açıkladı.

Avrupa Birliği’nin mali olarak zor durumdaki Ukrayna’ya yardım etmek için öngördüğü mali yardım paketi, Avrupa Parlamentosu (AP) Strazburg Genel Kurulu tarafından oylanarak kabul edildi. Buna göre AP milletvekilleri Ukrayna’nın 2022’de dış finansman ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak için 1,2 milyar Euro’luk makro-finansal krediye yeşil ışık yakmış oldu.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, Rusya’nın askerlerinin bir kısmını Ukrayna sınırından çektiğine dair açıklamaları için “doğru değil” ifadelerini kullandı.  İngiltere’nin savunma istihbarat şefi Jim Hockenhull, Rusya’nın Ukrayna sınırında askeri yığınağını artırmaya devam ettiğini söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, SiriusXM radyo kanalına yaptığı açıklamada, Fed’in faiz artırımlarına Mart ayında başlaması ve sonraki adımları veriler temelinde değerlendirmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, Mart ayında yapılacak FOMC toplantısında faiz oranının 50 baz puan değil 25 baz puan artırılması taraftarı olduğunu söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in yüksek enflasyon ile mücadele için para politikasını normalleştirme adımları atmaya başlamasının uygun olacağını, ancak faizleri çok fazla veya çok hızlı yükseltilmemesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Tahran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlayan 2015 anlaşmasının canlandırılması için İran ile sürdürülen dolaylı görüşmelerde, “nihai aşamanın ortasında” olduklarını söyledi.

İran’ın baş nükleer müzakerecisi Ali Bagheri Kani, Viyana’da haftalarır sürdürülen yoğun müzakerelerin ardından 2015 nükleer anlaşmasına dönüş konusunda bir uzlaşmaya hiç olmadıkları kadar yaklaştıklarını söyledi. Ancak Bagheri, “Her şey üzerinde anlaşılana kadar, hiçbir şey üzerinde anlaşılmış değil” ifadelerini de kullandı.

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), 2021 yılının dördüncü çeyreğinde 1 milyar 392 milyon TL net dönem kârı kaydederek; piyasa beklentisi olan yaklaşık 450 milyon TL’nin oldukça üzerinde bir rakama ulaştığını açıkladı. Diğer taraftan, şirket 2021’de 3 milyar 319 milyon TL’lik net kâr ile yılı tamamladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) faiz kararı piyasaların yakından izleyeceği ilk gündem maddesi olacak.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu