Gündem

Xi Jinping’in olimpik sporlarla özel kader hikâyesi

2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na evsahipliği yapma hakkını 31 Temmuz 2015’de kazanan Beijing, 4 Şubat’ta düzenlenen açılış töreniyle bütün dünyayı kendine hayran bıraktı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 20 Ağustos 2015’de Kış Olimpiyat Oyunları’nın hazırlık çalışmasına ilişkin düzenlenen toplantıda oyunların yeşil, ortak paylaşımlı, açık ve dürüst bir kavramla organize edilmesi gerektiğini ortaya koymuştu. Bu kavram da Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın organizasyonuna yön sahabet verdi.

Xi, beş yıldır hazırlık çalışmasını araştırmak üzere Beijing, Yanqing ve Zhangjiakou yarış alanlarını beş kere ziyaret etti. Xi ziyaretlerinde sadece Kış Olimpiyat Oyunları’nı sorunsuz organize etmekle kalmayıp dünyaya eşi bulunmaz ve harika bir Olimpiyat Oyunları sunmamız gerektiğini dile getirdi.

“Buz Kurdelesi” olarak adlandırılan sürat pateni stadyumu gibi spor alanları, teknoloji açısından dünya rekorunu kırırken Jingzhang Hızlı Tren Hattı’nın hizmete girmesiyle üç yarış bölgesi bir saatle birbirine ulaşılabilir kılınıyor.

Öte yandan Xi,  “Buz sporlarımız, kar sporlarımızdan daha güçlü. Buz sporlarımızın avantajlarını korumalıyız ve kar sporları için eksikliğimizi gidermek için büyük çaba göstermeliyiz.” diye belirtti.

Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nda Çin kafilesi ilk defa bütün yarış dallarına katıldı.

Daha fazla kişinin buz ve kar sporlarına katılmasının tavsiye edilmesi, sadece Olimpik ruhuna uymak değil aynı zamanda Çin’in Kış Olimpiyat Oyunları’nı organize etmesinin en önemli hedeflerinden biri.

2021 yılının Ekim ayına kadar 346 milyon Çinli buz ve kar sporuna katıldı.

Xi, 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’ndan 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na kadar , Olimpiyat Oyunları’nın başvuru, hazırlık ve organizasyona ilişkin çalışmalarına bizzat katıldı. Başka bir deyişle Xi’nin olimpik sporlarla özel bir kader hikâyesi var…

Hibya Haber Ajansı

Başa dön tuşu