Yeni haftada Merkez Bankalarının toplantıları ön planda olacak

Piyasa Gündemi

Geçen hafta salgın kaynaklı endişelerin belirli ölçüde yatışması küresel risk iştahının toparlanma kaydetmesine katkı sağlarken, bu cephedeki gelişmeler önemini korumaya devam ediyor. Merkez bankalarının toplantıları yönünden oldukça yoğun geçecek yeni haftada, merkez bankalarının kararları ve yönlendirmeleri risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. Yurt içinde TCMB toplantısı öncesinde kur cephesindeki seyir yakından izlenecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Cari İşlemler Dengesi Önem: Yüksek
•    10:00 Türkiye – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı korkuların yatışması ve aşı cephesindeki olumlu açıklamalarla özellikle geçen haftanın ilk yarısında alımların güç kazandığı küresel hisse piyasalarında bu hafta merkez bankalarının kararları fiyatlamalar üzerinde belirleyici olacaktır. BIST-100 Endeksi cuma günü dalgalı bir seyir kaydederken, günü %0,20 oranında değer kazanımıyla 2.035,48 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,83 – 13,87 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 13,85’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Endekste bu hafta 2.000 seviyesi psikolojik olarak da önemli olmaya devam edecektir. Bu seviyenin üzerinde tutunma devam edecek olursa endeks yıl kapanışı için gözüne daha yüksek rakamları kestirecektir. Bu hafta çarşamba günü akşam Fed Açık Piyasa Komitesi ve perşembe günü TCMB Para Politikası Kurulu toplantıları kritik olacaktır. Bu süreçte volatilitede ciddi artışlar görülebileceği göz önünde bulundurulmalı. Endeks için 2.000 altındaki rakamlar kısa vadede aşağı yönlü baskının artmasına neden olsa bile orta vadede hafta içinde son yükselen trendin ulaşacağı 1.950 civarının çok daha önemli bir destek olacağı kanaatindeyiz. Bu nedenle 1.950 altında kapanışlar görmeden aşağı yönlü strateji oluşturmanın riskli olacağını değerlendiriyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu