Gündem

Yurt içinde aralık ayı enflasyon rakamları önemli olacak

Piyasa Gündemi

Geçen hafta Noel etkisiyle küresel çapta işlem hacimleri düşük seyrederken, salgın kaynaklı gelişmeler ve artan vaka sayıları önemini koruyor. Bugün yurt içinde aralık ayı enflasyon rakamları kritik olacaktır. Kur cephesindeki gelişmeler ve yaşanan fiyat artışlarının enflasyon üzerindeki etkisi yakından takip edilecektir. Piyasadaki konsensüs beklentiler TÜFE’nin aylık bazda %8,10 oranında artış kaydetmesi yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %14,30)

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – TÜFE/ÜFE Önem: Yüksek
•    17:45 ABD – İmalat PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Düşük hacimli işlemlerle geçen hafta dalgalı bir seyrin etkili olduğu küresel hisse piyasaları yeni yıla sakin bir görünümle başlıyor. Denge bulma çabasının izlendiği BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,32 oranında kayıpla 1.857,65 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü sınırlı kayıplarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Çin ve Japonya borsalarının kapalı olduğu Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,18 – 13,30 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,46’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını beklerken, aralık ayı enflasyon rakamı endeksin seyri üzerinde etkili olacaktır. 

BIST-100 Strateji

Yılın son iki haftası endeks yukarıda 22 günlük, aşağıda 50 günlük ortalamanın arasına sıkıştı. Haftaya başlarken 22 günlük basit ortalama 1.970’te 50 günlük basit ortalama ise 1.795’te bulunuyor. Endeksin yıl kapanışı ise bu iki seviyenin ortalarına yakın bir şekilde 1.857’den gerçekleşti. Endekste bu bant içinde takip edeceğimiz kısa vadeli destek 1.830’da iken kısa vadeli direnç olarak da 1.923 seviyesini takip ediyor olacağız. Endekste yukarıda bahsettiğimiz iki ortalamadan biri kırılmadan orta vadeli yön tahmininde bulunmak zor olacaktır. Bu nedenle bu süreçte ortalamalardan biri kırılana kadar bu ortalamalar ile arada bahsettiğimiz seviyeler referans alınarak kısa vadeli stratejiler oluşturulabilir.        

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu