Gündem

Yurt içinde enflasyon rakamları

Piyasa Gündemi

Fed üyelerinin son dönemdeki açıklamalarında şahin bir ton ağır basarken, ekonomik veri akışları ile merkez bankalarının izleyeceği yol haritası piyasaların ana gündemini oluşturmaya devam ediyor. Aynı zamanda salgın kaynaklı gelişmeler de takip edilmesi gereken bir diğer önemli konu başlığıdır. Bugün yurt içinde haziran ayı TÜFE rakamı açıklanacak olup, konsensüs beklentiler aylık bazda %1,42 oranında artış yaşanması yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %1,85)

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – TÜFE/ÜFE Önem: Yüksek
•    11:00 Euro Bölgesi – Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD’de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde güçlü bir görünüm ortaya koyarken, işsizlik oranı beklentilerin aksine yükseliş kaydetti. Küresel hisse piyasalarında cuma günü dalgalı bir fiyatlama yaşandı. BIST-100 Endeksi haftanın son işlem gününü %0,28’lik yükselişle 1.376,67 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yükselişle tamamlarken, bugün ABD borsaları tatil nedeniyle kapalı olacak. Bu sabah ABD vadelileri ise hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,68 – 8,70 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,68’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Geçtiğimiz hafta başında 200 günlük ortalamanın altına sarkan BIST 100’de haftanın geri kalanında da bu ortalamanın altında kalındı. Bu haftaya başlarken 200 günlük ortalama 1.390 civarında bulunuyor ve takip ettiğimiz ilk önemli direnç seviyesi konumunda bulunuyor. Bu ortalamanın altında kaldığı sürece endeks üzerindeki baskının devam edeceği kanaatindeyiz. Bu ortalamanın üzerinde ise ana trend direnci 1.425 – 1.430 civarında bulunuyor. Endeksin bu bölgenin üzerine çıkması risk iştahının yeniden kuvvetlenmesine neden olabilir. Aşağıda ise geçtiğimiz haftanın en düşük seviyelerinin de bulunduğu 1.350 civarı kritik olacaktır. Buranın altında 1.300 ve devamında mart ayındaki TCMB Başkan değişiminin ardından anlık olarak görülen 1.250 civarı yeniden gündeme gelebilir.   

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu